Fot. Przewozy RegionalnePodkarpacie dostanie od PR nowe pociągi. Będzie kolej aglomeracyjna i pociągi na Słowacje
6 maja w podkarpackim urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja „Rozwój Transportu Kolejowego w Województwie Podkarpackim”. Była ona okazją do określenia celów dla rozwoju połączeń, infrastruktury i potrzeb taborowych wschodniego województwa.
Podczas prelekcji „Zamierzenia rozwojowe Przewozów Regionalnych w województwie podkarpackim” obecny na spotkaniu prezes PR Krzysztof Mamiński omawiał szczegółowo sytuację związaną z procesem restrukturyzacji, planowanych kierunkach rozwoju mających na celu podniesienie standardu i przyciągnięcie nowych podróżnych. Wspomniał też, że planowanych przez spółkę zakupach taboru.
– Z zakupionych pojazdów 3 trafią do województwa podkarpackiego. W porozumieniu z samorządem województwa zdecydujemy na jakie linie ten tabor trafi – powiedział prezes Przewozów Regionalnych.
Podkarpacka kolej aglomeracyjna
Marszałek województwa Władysław Ortyl wspomniał też o innych planach taborowych, związanych z projektem podrzeszowskiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla tego projektu podkarpackie chce kupić 12 nowych pojazdów szynowych. Dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Leszek Kornak doprecyzował w jakim obszarze będzie działała.
– Kolej aglomeracyjna będzie wyjeżdżała z Rzeszowa w czterech kierunkach. Dojedzie do stacji węzłowych Dębica, Kolbuszowa, Przeworsk i Strzyżów. Chcemy doprowadzić do zintegrowania oferty w taki sposób, aby bilet kolejowy uprawniał do poruszania się komunikacją miejską wewnątrz Rzeszowa. Jesteśmy na etapie składania odpowiednich wniosków służących pozyskaniu grantu, liczymy, że rozpoczniemy realizację projektu 2018 roku, a zakończymy w 2020 – powiedział Kornak
Władysław Ortyl: Chcemy reaktywacji połączeń z krajami sąsiednimi
Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że województwo nie ustaje w próbach reaktywacji połączeń transgranicznych. – Chcemy, wydłużyć trasę weekendowego pociągu z Komańczy i Łupkowa na Słowacje, zastanawiamy się jak w przyszłości uruchomić także przewozy na Ukrainę. To ważne, aby Przewozy Regionalne działały w sezonie także w formule turystycznej – powiedział. Co istotne – z informacji, które pozyskał „Rynek Kolejowy” wynika, że rozmowy ze słowackimi partnerami już trwają i realna jest reaktywacja połączeń przez łupkowski tunel jeszcze latem tego roku. PLK – inwestycje w infrastrukturę rozruszają podkarpacką kolej
Włodzimierz Żmuda – członek zarządu ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego w PKP PLK –podsumował prace zarządcy infrastruktury zmierzające do poprawy oferty połączeń kolejowych na Podkarpaciu.
– Powoli finalizujemy prace na magistrali E30 w kierunku Krakowa, kontynuujemy drugi etap prace, który chcemy sfinalizować do 2017 roku. Z Rzeszowa do Przemyśla wkrótce pojedziemy 120 km/h. Na północ od Rzeszowa, do Ocic, linia została zmodernizowana do 120 km/h, wkrótce będziemy elektryfikować linię do Lublina. Na południu linia do Jasła została zmodernizowana z wyjątkiem odcinka Czudec – Boguchwała, który zostanie ukończona do roku 2017 – powiedział pracownik PKP PLK.
– Podkarpacie było do tej pory traktowane nieco po macoszemu. Szukamy metod poprawy jakości kole dla społeczeństwa w szczególności myśląc o regionach, które do tej pory niedostatecznie były dostrzegane z Warszawy. Myślimy kompleksowo o narzędziach, które przekonają mieszkańców do wyboru kolei – powiedział obecny w Rzeszowie podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Piotr Stomma.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.